Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Chociwel

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to banalny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w rezultacie nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej chorobie, należy się nią zainteresować i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Stargard

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „cofania się” czy i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na doba, ale proces tenże stanowi niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn może stanowić znacznie, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a dodatkowo nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Okazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często również higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, łączący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy natomiast taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w rezultatu łączenia się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy i „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy mówią się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a również na łagodny i zły smak oraz na dotyk to charakterystyczny objaw obnażonych szyjek zębowych. Znajduje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o wyrazistym guście i temperaturze, kiedy dodatkowo w stosunku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest ciężkie, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta strona jest silniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a jeszcze od zaawansowania choroby. Zazwyczaj tworzy się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe rzuty w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przenosi się je co pół roku.

Potrzebna może być też zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Istotna jest też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w punktu od dziąsła) Dobrze jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Stargard

Warto wyposażyć się i w wygodne preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i przyjaznego, a dodatkowo słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami konieczne jest podjęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Stargard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *