ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Poradnik

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dziś jedna spośród najzwyklejszych czynności, jakie można przeprowadzić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać oddane do przelewu. Co zrobić w takiej formy?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie leków na zły rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem tworzony w oparciu o algorytm, jaki w konkretnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o pewien mniejszej bądź wyższej). Dokładniejsze reklamy na aktualny fakt można zlokalizować w niniejszym artykule.

W zdecydowanej większości przypadków okaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często już na ostatnim stanie można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w której narzucone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że pewnym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Racji tego może być trochę:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale do niewłaściwej kobiety.
W współzależności z pewnej sytuacji czeka nas inna forma postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najpłynniejszy także w nauki najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja oddaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w odpowiedzi kontrolnej. Niestety będziemy wtedy mieć zdolności potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy jednak nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z swego konta. Nie chodzi także panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to pewnie zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom sposobów ważna choć trochę poczekać – w teorii powinno więc nastąpić do indywidualnego dnia codziennego (jak jakikolwiek następny przelew), w praktyce czas ten zapewne wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym etapie kwota przelewu nie wróciła na nasze konto (oraz jesteśmy trwali, że przedmiotem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od czasu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, a w klubu spośród obecnym dodatkowo my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się więc może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie do przypadku wspomnianego wysoce. Temat w niniejszym, że nieaktywny rachunek jest „wystarczający” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a więc nie wykaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które planują, że polskie sposoby mogą trafić do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego kiedyś do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do tworzenia z formą zbliżoną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a sposoby w ciągu paru dni wrócą na nasze konto. Jeśli tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki rób, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas słono kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowy (oraz co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, gdyby będziemy chcieli wykonać przelew zwrotny). W efekcie z konta że nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której prawdopodobnie teraz nie odzyskamy.

Początki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, iż nie będziemy w mieszkanie rozwiązać takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli podejmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest produkowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna umowę za całkowicie łatwą i zrealizuje ją zgodnie z znajomą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o uwaga w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba przecież być wiedza, że bank będzie korzystał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, a w smaku jest niezależny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim wypadku zrobić?

Często sprowadza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są zgodnie z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a zatem i znieść je) nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To winien stanowić nasz pierwszy krok. Naturalnie trzeba uczynić go jako łatwo. Gdy nie jesteśmy zdolności dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto skontaktować się z najbliższym oddziałem banku. Jeżeli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać rozwiązany przez człowieka.

Gdy jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, pozostaje nam kontakt z bankiem w obiektu uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w bycie nowelizacji ustawy o pomocach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam usługi i rozpoczęcia danych działań w polskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną podstawą jest: zawsze stykamy się z zatrudnionymi w naszym banku, nie w banku odbiorcy. To nasz bank jest wszelkie informacje dotyczące danego przelewu natomiast zatem on w polskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak najwięcej szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych wiedz bank będzie miał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż planuje on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien przyjść w sezonie 30 dni codziennych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, a tylko po bank przeleje je na nasze konto. Razem z kolejną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych wkładów w wypadku zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank że nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe informacje o kosztach można zlokalizować w tabeli cen i prowizji banku, do którego zatrzymujemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w ustalonym terminie? W owej sprawie bank zostanie zrezygnowany z tajemnicy bankowej natomiast będzie mógł nam ujawnić personalia tej kobiety. To zaś da nam odzyskanie swojej nieruchomości na linii sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej szansy warto same uważać na wycieczce, że a my możemy wziąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku wcale nie mieć tymi zabiegami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali spełnić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *