Zablokowanie karty to nie wszystko, czyli jak odzyskać pieniądze skradzione w sieci

Zablokowanie karty to nie wszystko, czyli jak odzyskać pieniądze skradzione w sieci

Polecane i promocje

Sposobów na kradzież pieniędzy z karty i kont internetowych jest coraz więcej i są one coraz bardziej wyszukane. Jeśli padłeś ofiarą takiego przestępstwa, nie zapomnij, że to bank jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Twoich transakcji online. Po zastrzeżeniu karty możesz więc z powodzeniem dochodzić swoich praw i domagać się zwrotu pieniędzy. Jak to zrobić? Podpowiadamy w trzech krokach.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak szybko i bezpiecznie zastrzec kartę płatniczą,
  • w jaki sposób złożyć reklamację w banku,
  • jak odzyskać skradzione pieniądze z karty kredytowej lub płatniczej, jeśli bank nie uwzględni reklamacji.

Przestępcy, aby dokonać kradzieży pieniędzy z karty lub bezpośrednio z konta bankowego, posługują się różnymi metodami. Niestety często sam ułatwiasz im dostęp do ważnych danych, na przykład przez ustalanie takich samych haseł do wielu profili czy logowanie się do bankowości internetowej za pośrednictwem niezaufanych sieci. Jeśli w historii Twojego rachunku zauważysz nieautoryzowaną transakcję lub utratę pieniędzy, działaj szybko – być może dzięki temu zdołasz uniknąć dalszych oszustw i odzyskasz stracone środki.

Krok 1 – zastrzeż kartę w banku

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich pieniędzy jest oczywiście unikanie kradzieży. Czasami jednak zdarza się, że nawet najbardziej ostrożny użytkownik przez nieuwagę lub niezależnie od siebie padnie ofiarą przestępstwa w sieci – na przykład podczas wycieku danych z karty, związanego z atakiem hakerów na sklep online. Pierwszym i niezbędnym krokiem do odzyskania skradzionych przez internet pieniędzy jest zablokowanie karty. Warto wybrać szybki sposób, który nie wymaga szukania w pośpiechu numeru na infolinię banku. Wystarczy, że zapamiętasz jeden: (+48) 828 828 828. To numer, dzięki któremu połączysz się z systemem Zastrzegam.pl, powołanym przez Związek Banków Polskich. Dzięki niemu, po podaniu niezbędnych danych, niezwłocznie połączysz się z konsultantem w swoim banku i będziesz mógł zlecić zastrzeżenie karty. W ten sposób unikniesz stresu związanego z dalszym znikaniem pieniędzy z Twojego konta.

Krok 2, czyli jak odzyskać pieniądze drogą reklamacji

Kolejnym krokiem do odzyskania środków straconych w wyniku przestępstw online jest złożenie reklamacji w banku. Możesz to zrobić osobiście w placówce, mailowo lub telefonicznie. Ważne, aby zgłoszenie wpłynęło jak najszybciej i aby zawrzeć w nim wszystkie istotne szczegóły zdarzenia. Warto też wyraźnie zaznaczyć, że jako właściciel konta i karty nikomu świadomie nie podawałeś swoich danych.

Jak odzyskać pieniądze, jeśli w wyznaczonym czasie 30 dni bank nie ustosunkuje się do Twojej reklamacji lub ją odrzuci? Wtedy możesz zgłosić sprawę do arbitra bankowego. To specjalna instytucja powołana w celu wyjaśniania tego typu nieporozumień między bankiem a klientem.

Krok 3 – droga sądowa jako ostateczność

Niekiedy zdarza się, że arbiter staje po stronie banku. Wtedy pozostaje Ci jeszcze możliwość zgłoszenia sprawy na policję i do sądu. Jest to jednak dość ryzykowne działanie, ponieważ jeżeli sąd stwierdzi, że bank ma rację, będziesz musiał pokryć koszt postępowania.

Pamiętaj jednak, że jeżeli skradziona kwota jest znacząca, a Ty jesteś pewien swoich racji – warto skierować sprawę na policję nawet wcześniej – jeszcze przed złożeniem reklamacji do banku. Praktyka pokazuje, że wiele z takich spraw kończy się pomyślnie dla klientów.

Wiesz już, jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku przestępstw online. Nie zwlekaj więc ze zgłoszeniem sprawy do banku. Im szybciej to zrobisz, tym bezpieczniejsze będą Twoje pozostałe środki i tym większe będzie prawdopodobieństwo rozwiązania problemu w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *